07 kwi 2023

Ogrzewanie domu gazem płynnym

Ogrzewanie domostwa płynnym gazem to ciekawa alternatywa dla wykorzystania tradycyjnych paliw opałowych. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkową wygodą, a także swoją ekologicznością. I choć to wciąż stosunkowo mało popularne rozwiązanie, w większości przypadków może jednak okazać się interesującą możliwością dla osób szukających przyjaznego środowisku źródła ogrzewania. Jakie są zalety tego typu rozwiązania? Ile kosztuje przystosowanie swojej domowej instalacji do ogrzewania gazem płynnym? O czym należy pamiętać, po zdecydowaniu się na tego typu wyjście? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w rozwinięciu dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury.

Zalety ogrzewania domu gazem LPG

Wykorzystanie płynnego gazu w formie paliwa grzewczego ma sporo zalet. Przede wszystkim – jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne od tradycyjnego palenia węglem lub ekogroszkiem. Podczas spalania tego surowca nie powstają szkodliwe dla środowiska substancje. Co więcej, ogrzewanie domu gazem LPG pozwala też uniknąć wytwarzania odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla gleby, a ponadto wymagają składowania. Pod tym względem to zdecydowanie najlepszy typ paliwa. Za co jeszcze warto jednak wyróżnić płynny gaz? Warto wspomnieć o tym, że proces jego spalania jest w pełni kontrolowany, a przetwarzające ten surowiec urządzenia nie wymagają stałej obsługi. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że gaz LPG jest składowany w zbiorniku, a więc ogrzewanie domostwa tym paliwem pozwala uniezależnić się od sieci gazowej. W przypadku jakichkolwiek awarii sieci korzystanie z płynnego gazu przebiega bez jakichkolwiek problemów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to paliwo zdecydowanie droższe od popularnych w Polsce węgla oraz drewna, ale i dużo bardziej wydajne. Dlatego też z początku koszt może przytłoczyć potencjalnego inwestora. Po zainstalowaniu jednak szybko dostrzega się, że jest to jednak paliwo wyjątkowo efektywne, dlatego ogrzewanie na gaz płynny jest mimo wszystko ekonomiczną opcją. Zbiornik na gaz wymaga sporej ilości miejsca na przydomowej działce. Warto przy tym pamiętać, że umieszczenie zbiornika jest regulowane prawnie – wymaga się przykładowo, by zbiornik zainstalowany został w odpowiedniej odległości od działek sąsiadów. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. przy wykorzystywaniu mieszanki propanu i butanu) zbiornik musi być koniecznie zakopany pod ziemią. Całość instalacji należy udokumentować i zgłosić do urzędu. Należy też pamiętać, że od czasu do czasu wymagana będzie naprawa instalacji LPG. W takich przypadkach warto skorzystać z usług fachowców.

Montaż instalacji gazowej – z czym to się je?

Montaż zbiornika na gaz płynny nie musi być problematyczną kwestią, jeśli powierzy się to doświadczonej firmie. To rozwiązanie wymaga spełnienia wielu wymogów prawnych oraz technicznej. Oprócz wspomnianej odległości od sąsiadujących działek istotne jest także to, aby zbiornik był zamontowany na równym terenie, z dala od wszelkiego rodzaju rowów i zagłębień, a także w bezpiecznej odległości od studzienek oraz wpustów kanalizacyjnych. Ważna jest też kwestia wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń. Jeżeli urządzenie stoi na posesji nieogrodzonej, to powinno być osłonięte przynajmniej siatką, by zapobiec dostępowi osób nieupoważnionych. Ponadto w jego pobliżu należy wywiesić tabliczki ostrzegające przed zagrożeniem wybuchowym oraz pożarowym, a także te informujące o rodzaju magazynowanego gazu. Ważne jest także zadbanie o to, by umożliwić bezproblemowy dojazd do zbiornika straży pożarnej. Instalacje gazowe tego typu podlegają nadzorowi Inspektora Dozoru Technicznego, a ponadto są poddawane okresowej rewizji.

Czy warto postawić na ogrzewanie gazem LPG?

Ogrzewanie płynnym gazem LPG jest to jednak doskonałym, wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem, które umożliwia nam pewną niezależność energetyczną. Ponadto jest to wyjątkowo czysty, ekologiczny surowiec – podczas jego spalania nie powstają żadne niebezpieczne dla środowiska substancje. A co więcej, wszyscy ogrzewający domostwo płynnym gazem mogą skorzystać z programów rządowych dofinansowań w formie jednorazowego dodatku. To wyjątkowo wygodne, nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością jest warte rozważenia.