05 sty 2023

Do czego służy butla z gazem i jak jej używać?

Butle z gazem to wciąż jedno z popularniejszych form pozyskiwania energii. Zasila się nimi najczęściej kuchenki gazowe w domach, ale i obiektach gastronomicznych czy rekreacyjnych. Czasami jednak korzysta się z nich w celu ogrzania danego pomieszczenia. Spora część osób odczuwa obawy, co jest w pełni uzasadnione, lecz producenci zapewniają, że właściwe użytkowanie nie powinno doprowadzić do wyrządzenia szkód. Jakie są zalety z takiego rozwiązania?

Gaz płynny – właściwości i zastosowanie

Gaz płynny jest ekologicznym źródłem energii, po które sięga wiele osób. Butle są napełniane i transportowane w wiele miejsc – szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Cena butli z gazem uzależniona jest od wielu czynników. W dzisiejszym świecie widać jednak tendencję wzrostową. Zapłaci się za nią aktualnie około 100 złotych, lecz cena może się zmieniać. Niemniej jest to wciąż dość ekonomiczne rozwiązanie, jedno z tańszych, które może zapewnić odpowiedni komfort życia codziennego. Użytkowanie butli związane jest z wieloma zasadami bezpieczeństwa, które każda osoba powinna wiedzieć. Jak więc obchodzić się z butlą, by nie spotkać się z konsekwencjami? Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas transportu musi zachowywać pozycję pionową. Nie może być turlana, ponieważ przez to wzrasta ryzyko wybuchu. Przewozić można ją wyłącznie prywatnym samochodem, nigdy transportem publicznym. Doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie dostawy u dystrybutora, który wie, w jaki sposób powinna być dostarczona.

Jak przechowywać butlę z gazem?

Butla nie powinna być przechowywana w miejscu, w którym jest wilgotno i nie ma odpowiedniej wentylacji. Wszelkie źródła ciepła powinny zostać od niej odizolowane na minimum 1,5 metra. W jej obrębie nie powinny znajdować się urządzenia elektryczne, które powodują iskrzenie lub szybko się nagrzewają. Wysoka temperatura prowadzi do wzrostu ciśnienia w butli, a to może skończyć się eksplozją. Przechowywanie butli na pełnym słońcu również podnosi ryzyko. Zamówienie gazu butli z gazem u dystrybutora może wiązać się z wyższą ceną. Często pobierany jest koszt za dostawę oraz montaż. Nie warto jednak na tym oszczędzać. Dostawcy gazu znają wszelkie przepisy bezpieczeństwa. Wiedzą, w jaki sposób sprawdzić, czy z butli nie ulatnia się gaz, czy jest umieszczona w prawidłowym miejscu oraz przedstawiają, jak powinno się z niej korzystać, by zminimalizować ryzyko eksplozji. Sprawdzą wszelkie uszczelki zaworu i podłączą butlę do urządzenia za pomocą elastycznego przewodu na obu końcach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wielu ludzi, którzy montują butlę samodzielnie, nie zwraca uwagi na najdrobniejsze szczegóły.

Bezpieczeństwo podczas użytkowania butli

Każdorazowo, gdy nie korzysta się z butli, powinno się ją zakręcić. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo mieszkańców. Nie zawsze jednak jest czas, by to zrobić. Najważniejsze, by pamiętać o tym podczas dłuższego wyjazdu. W takim wypadku można zdemontować reduktor i zabezpieczyć zawory nakrętką. Butla nie powinna być przechowywana poniżej poziomu terenu. Gaz jest cięższy od powietrza, przez co, w razie wycieku, zgromadzi się w piwnicy, co może spowodować wybuch, np. podczas rozpalania w piecu. Niemniej warto pamiętać, że butla jest bezpiecznym rozwiązaniem – trzeba jednak wiedzieć, jak z niej korzystać i w jaki sposób przechowywać. Warto także zaopatrzyć się w czujniki, które w łatwy sposób wykryją ulatnianie się gazu. To tanie i proste urządzenie podnosi bezpieczeństwo użytkowników butli.

Gaz jako dobre źródło ciepła

Ogrzewanie domu piecykiem gazowym staje się coraz popularniejsze. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, które sprawdza się doskonale w dzisiejszym świecie. Gaz płynny, lub inaczej LPG, to doskonałe źródło, na które decyduje się coraz więcej osób. Stale rosnące ceny energii skłaniają wielu użytkowników do poszukiwania innych rozwiązań. Cena gazu LPG do ogrzewania uzależniona jest oczywiście od zużycia, ale i od cen rynkowych, które nieustannie się wahają. Dystrybutorów gazu płynnego jest wielu, dlatego każdy z nich może stanie zaoferować zupełnie inną cenę. Trzeba więc wybrać dostawcę, który wypadnie najkorzystniej. Niektórzy z nich oferują dzierżawę takiej instalacji, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów. O tym, kiedy uzupełnić zbiornik najczęściej decyduje dostawca, dzięki czemu przez cały okres użytkowania nie trzeba martwić się o kończące się paliwo.

Gaz jest doskonałą alternatywą do ogrzewania domów. Ułatwia on także korzystanie z kuchenek gazowych zarówno w prywatnych domach, jak i gastronomii. Butle z gazem to popularne i dość tanie rozwiązanie, które sprawdzi się u każdego. Zbiornik na LPG polecany jest osobom, które posiadają własną działkę i chcą zapewnić sobie komfort życia codziennego, nie martwiąc się o kończące się paliwo.