16 gru 2022

Instalacja zbiornika na gaz – jego zalety i wady

Ogrzewanie gazowe jest jednym z rozwiązań dostarczających ciepło do domów. Na rynku można znaleźć wiele metod dostarczania tego surowca na parcelę. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest zbiornik zamontowany pod ziemią. Jakie korzyści niesie za sobą taki wybór?

Gaz płynny – idealne źródło grzewcze

Gaz stał się jednym z częściej wybieranych materiałów ogrzewania swojego gospodarstwa domowego. Niestety nie zawsze istnieje możliwość podpięcia go do sieci gazowej, dlatego zaczęto poszukiwać nowych sposobów dostarczania tego właśnie źródła ciepła do domów. I choć przez wiele lat wśród konsumentów krążyły informacje, że jest to ryzykowna metoda, wiele lat rozwoju oraz dopracowywania metod pokazują, że jest to jak najbardziej bezpieczne. Jedną z częściej wybieranych metod doprowadzania paliwa do prywatnej posesji jest zamontowanie na jej terenie podziemnego zbiornika na gaz. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych działek, ponieważ nie zabiera on miejsca. Jedynym śladem po nim jest pokrywa studzienki, gdzie umieszczone są zawory oraz armatura. W prosty sposób jednak można to ukryć, np. sadzając rośliny. Zamontowanie go w niewielkiej odległości od domu lub ulicy, by zaoszczędzić przestrzeń.

Podziemne zbiorniki LPG – zalety użytkowania

Dostarczany do domów gaz grzewczy doskonale nadaje się do przygotowania posiłków, jeśli posiada się kuchenkę gazową, ogrzania wszystkich pomieszczeń, a także podgrzania wody. Podziemny zbiornik gazu to dobre rozwiązanie dla wszystkich domostw, które chcą zapewnić sobie komfort. Wybranie tego sposobu jest opłacalne ze względu na stałe ciepło czy brak konieczności wymieniania butli z gazem do przygotowywania posiłków. Jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony, zużycie gazu do ogrzania go będzie zdecydowanie mniejsze. To także oszczędność, ale i ekologia, ponieważ nie produkuje się przy tym tak wiele szkodliwego smogu. Jeszcze kilka lat temu dostęp do gazu był możliwy wyłącznie w miejscach, które posiadały odpowiednią infrastrukturę. Dziś jednak wygląda to inaczej. Jest on dostarczany za pomocą specjalnych cystern. Zbiorniki podziemne LPG są na tyle pojemne, że zakup surowca zwykle dokonywany jest raz w sezonie grzewczym. W dodatku mieszanki propanu i butanu efektywnie spalają się w kotle, dając przy tym wiele energii, która wykorzystywana jest do ogrzewania.

Jak przygotować się do montażu zbiornika?

Montaż podziemnej instalacji gazowej wymaga zezwoleń. Przy budowie zbiornika, którego pojemność przekracza 7000 l, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jej wykonanie. W przypadku innych, mniejszych pojemności, wystarczy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy w starostwie powiatowym. Należy przy tym okazać wszelkie niezbędne dokumenty, czyli oświadczenie o własności nieruchomości, projekt zagospodarowania terenu oraz ten, który przedstawia instalację wykonaną przez projektanta, a także został uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W ciągu 30 dni od złożenia wniosków starosta może wnieść sprzeciw na budowę instalacji, jeśli zaś tego nie zrobi, można rozpocząć montaż.

Odpowiednia firma to klucz dobrej inwestycji

Wielu dostawców gazu grzewczego w swojej ofercie posiada zbiorniki, które za opłatą chętnie udostępniają swoim klientom. Jest to spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy nie mają środków na założenie takiej instalacji. Za sporządzenie projektu i wybudowanie instalacji wraz z udostępnieniem zbiornika (i późniejszym odebraniem go z posesji) odpowiada dostawca gazu. Każda budowa musi być pod stałą kontrolą kierownika budowy, który posiada specjalne uprawnienia oraz prowadzi dziennik, w którym opisuje postępujące zmiany. Warto więc wybrać firmę, która spełni wszelkie oczekiwania swojego klienta – zarówno prawne, jak i budowlane.

Gaz grzewczy to jedna z coraz bardziej popularnych i docenianych metod ogrzewania domów. Ten ekologiczny sposób wykorzystywany jest w wielu prywatnych gospodarstwach domowych. Doceniany za swoje walory grzewcze i ekologiczne stał się jednym z podstawowych źródeł dostaw ciepła. Warto rozważyć inwestycję w rozwiązanie, które może przynieść same korzyści.