budowa instalacji gazowych

03 cze 2022

Zbiornik gazu naziemny czy podziemny – co decyduje o właściwym wyborze?

Użytkownicy decydujący się na montaż zbiornika gazowego na terenie swojej działki stają przed koniecznością podjęcia kilku ważnych decyzji, które uzależnione są nie tylko od indywidualnych preferencji, ale również przepisów oraz warunków środowiskowych. Należy określić między innymi pojemność zbiornika, a także zdecydować, w którym miejscu na terenie posesji ma on zostać zamontowany. To z kolei bezpośrednio wiąże się z kwestią, czy lepiej jest w danym przypadku wybrać wariant naziemny czy podziemny.

Instalacje LPG naziemne i podziemne – czynniki wpływające na wybór zbiornika

W każdym przypadku dobór odpowiedniego zbiornika będzie zależał przede wszystkim od warunków, jakimi dysponuje dana działka. Specjaliści w dziedzinie instalacji gazowych zaproponują klientowi możliwie najlepsze rozwiązanie, a przede wszystkim ocenią, czy na danej działce rozsądniej będzie zamontować zbiornik podziemny czy naziemny.

Obydwa warianty mają swoje unikalne zalety, jednak warto już teraz wiedzieć, że w niektórych przypadkach użytkownik może nie mieć możliwości wyboru i będzie musiał przystać na jedyną słuszną opcję wynikającą z budowy działki czy jej lokalizacji. Jakie zatem czynniki wpływają na dobór zbiorników gazowych?

Powierzchnia działki – instalacje gazowe w zależności od wielkości terenu

Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że zbiorniki naziemne przeznaczone są dla właścicieli większych działek, na których można łatwo wygospodarować odpowiednie miejsce do montażu. Muszą one bowiem być umieszczone w bezpiecznej odległości od budynków znajdujących się na terenie posesji, jej granic oraz ewentualnych dróg biegnących poza nią. Pod uwagę brane są także linie wysokiego napięcia i studzienki kanalizacyjne.

Dokładne wytyczne na temat lokalizacji zbiorników zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dotyczącym warunków technicznych, jakie muszą zostać spełnione podczas stawiania nowych obiektów. W dokumencie znaleźć można między innymi informacje na temat minimalnych odległości zbiornika gazowego od budynków mieszkalnych, usługowych czy gospodarczych oraz samych granic działki.

Koszty instalacji LPG – która opcja jest tańsza?

Nie da się ukryć, że wariant naziemny to rozwiązanie wygodniejsze i oszczędniejsze. Nie tylko bowiem sam zbiornik jest tańszy, ale i jego montaż nie pochłania tak dużych kosztów, jak w przypadku instalacji podziemnej, która wymaga przecież zrobienia wykopów i wprowadzenia zbiornika do środka.

W przypadku systemów naziemnych montaż ogranicza się przede wszystkim do postawienia płyty fundamentowej oraz połączenia zbiornika ze skrzynką gazową, zatem sprawa nie jest tak skomplikowana. Niższa cena montażu naziemnej instalacji LPG wynika również z krótszego czasu potrzebnego na jej wykonanie. Usługa może zostać zrealizowana nawet w jeden dzień, natomiast prace ze zbiornikiem podziemnym potrwają dłużej.

Wygląd działki a montaż zbiornika z gazem

Wielu użytkowników oczekuje, by zbiornik zamontowany został pod ziemią ze względów estetycznych. Instalacja naziemna wpływa bowiem w dość dużym stopniu na wygląd posesji oraz narzuca pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu według własnego uznania. Z drugiej strony, jak już zostało wspomniane, cena za montaż podziemnego zbiornika z gazem jest wyższa, instalacja bardziej skomplikowana, a czas realizacji dłuższy. Niekiedy wykonanie montażu naziemnego jest wręcz niemożliwe z powodu wymiarów działki.

Jednak nawet w sytuacji, gdy zbiornik naziemny jest jedyną opcją, istnieje możliwość tak go ulokować, by nie rzucał się w oczy i nie stanowił przeszkody w projektowaniu działki. Jeśli odległość od poszczególnych obiektów jest odpowiednia, a ukształtowanie terenu sprzyjające, montaż można przeprowadzić za domem lub wśród drzew czy krzewów. W ten sposób zbiornik będzie subtelnie schowany i niewidoczny na co dzień.

Jeżeli którykolwiek z czynników nie pozwala na umieszczenie zbiornika tam, gdzie życzyłby sobie tego właściciel działki, można również skorzystać z wyjątkowej oferty firm przeprowadzających instalacje. Mowa tu o nałożeniu specjalnej grafiki na powierzchnię zbiornika, która znacznie uatrakcyjni jego wygląd i pozwoli mu odpowiednio wpasować się w krajobraz terenu. Warto sprawdzić, jakie motywy mają w swojej ofercie poszczególni dostawcy, bowiem wybór jest zazwyczaj bardzo szeroki i zróżnicowany.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że montaż przydomowego zbiornika gazowego stanowi duże przedsięwzięcie, które wymaga skrupulatnego projektu. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które często nie zależą od właściciela działki, a losowych uwarunkowań, dlatego doświadczeni specjaliści rozpatrzą każdy aspekt i dobiorą odpowiednie dla danego terenu rozwiązanie.