20 wrz 2023

Rodzaje i pojemności butli gazowych

Butle gazowe posłużyć mogą do zasilania urządzeń grzewczych, maszyn przemysłowych, a także ogrzewania. Za każdym razem ważne jest więc to, aby zadbać o ich właściwych dobór do konkretnego sposobu użycia. Jaka butla gazowa sprawdzi się najlepiej? Czym różnią się poszczególne modele? Wszystkie potrzebne informacje na te temat znajdziesz w poniższym tekście.

Jak się bowiem okazuje, podział butli gazowych dotyczy co najmniej kilku kwestii. Pod uwagę należy wziąć ich pojemność, wymiary, metodę wykonania oraz rodzaj gazu, jakimi są napełniane. Żeby więc dokonać właściwego wyboru, warto do tematu podejść w sposób kompleksowy.

Jakie są pojemności butli gazowych?

 Na początek parametr najważniejszy, a więc pojemność. To od niej w głównej mierze zależy, do czego posłuży konkretna butla gazowa i jakie możliwości zapewni. Na polskim rynku znajdziesz zarówno modele kompaktowe, jak i te większe, dlatego dobrze będzie przedstawić te produkty, które wykorzystywane są najczęściej.

Tym bardziej że sam wybór butli to nie wszystko. Spore znaczenie ma również jej podłączenie, bezpieczna wymiana, a także ewentualne napełnienie. W każdej sytuacji ważna jest fachowa wiedza i doświadczenie, zatem w razie jakichkolwiek problemów lepiej zgłosić się po pomoc do specjalistów.

Butla gazowa 5 kg – do czego służy? Kiedy warto ją kupić?

 Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i małą wagą, dzięki czemu z powodzeniem może być używana nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w domkach letniskowych, czy w trakcie wyjazdów. Butle gazowe 5 kg przeważnie służą do:

  • zasilania urządzeń wyróżniających się niskim poborem energii – mowa tutaj chociażby o turystycznych kuchenkach gazowych,
  • ogrzewania gazem LPGze względu na małą pojemność butli, warto podłączać ją do systemów ogrzewających niewielkie pomieszczenia,
  • zasalania mechanizmów oświetleniowych – ponownie chodzi o proste instalacje o niskim poborze.

Po stronie zalet butli gazowych 5 kg należy wymienić niską cenę i prostotę przenoszenia. Jeśli więc nie potrzebujesz niczego większego, produkty tego typu okażą się optymalnym wyborem.

Butla na gaz 11 kg – charakterystyka, sposób użycia

 Jak można się domyślić, wymiary butli gazowej 11 kg są nieco większe. Dzięki podwojonej pojemności możesz liczyć również na sporo sposobów jej użycia. Posłuży bowiem nie tylko na wakacjach, ale także na co dzień – w domu lub mieszkaniu.

Butle gazowe 11 kg zapewniają paliwo do kuchenek, większości grilli gazowych i podgrzewaczy wody. Nic nie stoi na przeszkodzie też ku temu, aby zostały wykorzystane do dostarczania gazu potrzebnego do obsługi instalacji grzewczej.

Warto nadmienić, że butla gazowa 11 stosowana jest ponadto w przemyśle. Służy bowiem do zasilania wózków widłowych, które obsługiwane są między innymi w magazynach i halach produkcyjnych. Co ciekawe, na rynku pojawiają się także butle gazowe o pojemności 10 kg gazu. Zakres ich użycia jest bardzo podobny.

Ile mieści się gazu w butli 11 kg?

 Zanim przejdziemy do omawiania kolejnych butli z gazem, dobrze będzie na chwilę zatrzymać się przy sposobie ich oznaczania. Jak się bowiem okazuje, pojemność nie musi być wyrażona wyłącznie w kilogramach. W wielu sytuacjach (na przykład podczas planowania wykorzystania butli) należy znać również litraż dostępnych produktów. Jeśli nie został on podany przez producenta, możesz go obliczyć. W jaki sposób?

W większości przypadków pojemność wodna każdego kilograma gazu to 2,4 litra.  Zgodnie z tym współczynnikiem, w butli 11 kg zmieści się 26,4 l paliwa (11*2,4).

Butla gazowa 33 kg – dla domu i przemysłu?

 Zdecydowanie największa butla gazowa w naszym zestawieniu, której zastosowanie jest, rzecz jasna, bardzo szerokie. Do czego może się ona przydać?

  • Na przykład do ogrzewania. Butlę o pojemności 33 kg warto podłączyć do tak zwanych przyłączy kompaktowych, a więc konstrukcji składających się z dwóch lub czterech butli, które służą nie tylko do ogrzewania, ale też zasilania urządzeń (między innymi gastronomicznych). Co istotne, zawierają one tak zwany reduktor butli, który automatycznie przełącza między zbiornikami pustymi a pełnymi, dzięki czemu instalacje tego typu są praktycznie bezobsługowe.
  • Butle gazowe 33 kg używane są również w przemyśle. Zapewniają stabilne zasilanie dużych maszyn, zwłaszcza że często mogą pracować w obniżonej temperaturze. Oczywiście muszą zostać wtedy odpowiednio zabezpieczone.
  •  Wskazane rodzaje butli gazowych znajdują zastosowanie na stacjach benzynowych, placach budowy i w rolnictwie. Z powodzeniem da się je wykorzystać też do użytku spożywczego.

 Jakie są wymiary butli gazowych?

 Jak łatwo można się domyślić, pojemność wyrażona w kilogramach lub litrach ma decydujący wpływ na wymiary omawianych produktów. Podczas robienia zakupów lepiej więc zwrócić uwagę na ten parametr. W dużej mierze zależy od niego bowiem podłączenie butli, jak również to, w jakim dokładnie miejscu będzie mogła się znaleźć. Jak więc prezentują się wymiary 3 wspomnianych wyżej konstrukcji?

  • Butla na gaz 5 kg – wysokość z zaworem nie przekracza zazwyczaj 50 cm, natomiast szerokość to przeważnie około 20-22 cm.
  • Butla na gaz 11 kg – wysokość osiągnąć może do 60 cm, a szerokość do 30 cm.
  • Butla na gaz 33 kg – najwyższa i najszersza. Najczęściej spotykane parametry to kolejno 125 i 32-35 cm.

Rodzaje butli gazowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

 Na rynku sprzedawane są także butle gazowe o innej pojemności – między innymi 2, 3, 30 i większej. Co jednak istotne, ich podział nie dotyczy wyłącznie tej kwestii. Pamiętać należy również o zastosowanym gazie.

Do sklepu trafiają zarówno butle z czystym propanem, jak i napełnione mieszanką propan- butan. W pierwszym przypadku możesz liczyć na ekologiczne paliwo, które świetnie sprawdza się do ogrzewania budynków (zwłaszcza tych dużych). Propan-butan z kolei stosowany jest często do podgrzewania wody użytkowej i zasilania urządzeń, takich jak kuchenki gazowe.

Poza doborem paliwa, musisz pamiętać jeszcze o sposobie wykonania butli gazowej. Do dyspozycji masz na przykład konstrukcje stalowe (stal nierdzewna lub wysokowęglowa) i z aluminium. Gazem LPG napełniona jest też butla kompozytowa.

Nie wiesz, po jakie produkty sięgnąć? A może martwi Cię właściwe podłączenie instalacji oraz jej obsługa? W razie tego typu wątpliwości najlepiej zwrócić się do specjalistów, a więc sprzedawców i instalatorów. Nie tylko wskażą oni butle gazowe najlepiej dostosowane do konkretnego sposobu użycia, ale również dostarczą zamówione konstrukcje, podłączą je i, w razie potrzeby, wymienią bądź napełnią zbiorniki.